THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ARCKANUM je dítkem jistého pana Johana Lahgera, komponujícího pod přezdívkou Shamaatae (mj. též ABSORPTION, DISENTERMENT, GROTESQUE, SORHIN), který, přestože se na scéně pohybuje již nějaký ten pátek, vydává teprve čtvrté plnohodnotné album tohoto blackmetalového projektu. Projektu, s nímž se já osobně setkávám poprvé, přičemž setkání je to více než příjemné.
Důvodem je totiž porce kvalitní muziky, kterou se tento skladatel a příležitostný autor okultní literatury rozhodl prezentovat světu. Jak již bylo naznačeno, jedná se převážně o blackmetalový nášup staršího střihu, dokořeněný trochou toho thrashového hoblování („Antikosmos album is my dedication to the deathlike feeling of thrash metal“). V žádném případě však tentokrát nejde o typický pivní black/thrash pro pamětníky – přestože jsou na albu zřetelná devadesátá (a místy i osmdesátá) léta a desku rozhodně nelze pojmout jako prototyp moderny, nahrávka nepůsobí nikterak směšně. Celek je totiž zaobalen do alespoň částečně soudobého hávu a retro úskoky díky tomu nevyznívají ani v nejmenším odpudivě. Inspiraci aktuální vlnou sice na albu nenalezneme (pomineme-li tedy občasné ambientní šumy), v tomto případě to však ani trochu nevadí.
Nahrávka, která je mimochodem nazpívána ve staré švédštině, totiž působí skutečně temně - záměr tvůrce se tedy bezezbytku povedl. Jako pověstná červená nit se deskou vine zápach síry a okultismu, Shamaatae kolem sebe plive jed, chrčí i skřehotá a vůbec působí velice autenticky. Zvuk je velice sytý, výrazný, podobně jako řízné, přímočaré, hutné skladby, v nichž je nezřídka možno nalézt opravdu hitové melodie. Jako celek je „Antikosmos“ velice „heavy“ a také poměrně slušně stravitelný.Přesto je nahrávka určena pouze a jen těm posluchačům, kteří to myslí s black metalem vážně, koketéři si zde příliš neškrtnou. Důvodem je právě ona zatuchlost a důraz na setrvání v časovém pásmu let minulých, kdy se slova „black metal“ a „progresivita“ či „moderna“ spíše ještě vylučovala. Pod ideologickou rouškou gnosticismu a chaosu tedy Shamaatae vytvořil povedené dílo bez nějakých zásadnějších nedostatků a chyb, přičemž by rozhodně nebylo příliš férové vytýkat mu ono oldschoolovější pojetí.
Pod ideologickou rouškou gnosticismu a chaosu Shamaatae vytvořil povedené dílo bez nějakých zásadnějších nedostatků a chyb, přičemž by rozhodně nebylo příliš férové vytýkat mu oldschoolovější pojetí.
7,5 / 10
Shamaatae
- vše
1. Svarti
2. Dauđmellin
3. Røkulfargnýr
4. Blóta Loka
5. Nákjeptir
6. Eksortna
7. Sú Vitran
8. Formála
Antikosmos (2008)
Grimalkinz Skaldi (EP) (2008)
Antikosmos (EP) (2008)
Boka Vm Chaos (EP) (2002)
Kampen (1998)
Kostogher (1997)
Fran Marder (1995)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Debemur Morti Productions
Stopáž: 37:00
Produkce: Tomas Skogsberg
Studio: Sunlight
Kaos
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.